Budgetteren

Wat kost je auto per kilometer, inclusief vaste lasten?

Deel alle jaarkosten door je jaarkilometers. Tel naast brandstof of laden ook afschrijving, verzekering, belasting, onderhoud en overige opgegeven kosten mee.

Een concreet voorbeeld

Het rekenvoorbeeld stap voor stap

OnderdeelInvoer / berekeningUitkomst
Energie per maand12.000 ÷ 100 × 6 × €2,10 ÷ 12€126
Totale maandkosten€125 + €126 + €185€436
Kosten per jaar€436 × 12€5.232
Gemiddeld per km€5.232 ÷ 12.000€0,44 afgerond

Fictieve bedragen. Eigen berekening volgens de beschreven aannames; geen offerte, taxatie of persoonlijk advies.

Een tankbeurt is maar één onderdeel

Je gemiddelde kilometerprijs vertelt hoeveel alle meegenomen autokosten samen over de gereden afstand worden verdeeld. Een extra rit kost niet automatisch dat hele gemiddelde: vaste posten veranderen niet direct mee. Gebruik het gemiddelde om het totale bezit te vergelijken, en kijk apart naar extra brandstof of laden voor één rit.

Maak van verbruik een maandbedrag

Bij 12.000 kilometer per jaar en 6 liter per 100 kilometer gebruik je modelmatig 720 liter. Met een zelfgekozen prijs van €2,10 is dat €1.512 per jaar, of €126 per maand. Voor een elektrische auto gebruik je kWh per 100 kilometer en een prijs per kWh. Combineer nooit liters met een laadprijs.

Tel waardeverlies en vaste posten erbij

Een aankoop van €15.000, verkoop na vijf jaar voor €7.500 en lineaire afschrijving geven €125 waardeverlies per maand. Tel in dit voorbeeld €185 voor verzekering, belasting, onderhoud en parkeren op bij €126 energie. Het totaal is €436 per maand. Dit zijn eigen rekenaannames; geen gangbare premie, voorspelde verkoopprijs of kentekenberekening.

Deel pas aan het einde door de afstand

€436 per maand wordt €5.232 per jaar. Bij 12.000 kilometer is dat €0,436 per kilometer, afgerond €0,44. Rijd je minder, dan worden dezelfde vaste bedragen over minder kilometers verdeeld. In werkelijkheid kunnen onderhoud en restwaarde ook veranderen. Pas die aannames mee aan wanneer je een ander gebruik onderzoekt.

Vergelijk twee auto’s op een herkenbare basis

Zet een tweede auto pas aan wanneer je die vergelijking wilt maken. Begin met gelijke looptijd en afstand, vervang daarna aankoopprijs, verbruik en vaste kosten. Als je juist andere gebruiksperiodes wilt vergelijken, lees de aannames erbij. Bij nul kilometer blijft de maandprijs bestaan, maar is een kilometerprijs niet te berekenen.

Hier gaat het vaak mis

  • Alleen tankkosten als autokosten zien.
  • Gemiddelde kosten verwarren met de kosten van één extra rit.

Veelgestelde vragen

Is dit ook wat een extra kilometer kost?

Nee. Het gemiddelde verdeelt ook vaste kosten en afschrijving over je afstand. Een extra rit heeft niet noodzakelijk dezelfde kosten.

Kan ik een elektrische auto invullen?

Ja. Vul kWh per 100 kilometer en euro per kWh in, met eigen bedragen voor belasting, verzekering en onderhoud.

Van uitleg naar jouw cijfers

Maak het concreet.

De tool opent met de uitgangspunten van dit voorbeeld. Pas ze aan jouw situatie aan. Verander één aanname tegelijk om het verschil te begrijpen.

Open de bijbehorende tool
Afschrijving van je auto: kosten zonder maandelijkse rekening →Je maand klopt. Maar klopt je jaar ook? →
Bronnen & controle · 1 bron

Wil je een gegeven controleren? Dit zijn de oorspronkelijke bronnen. Externe bronnen openen in een nieuw tabblad.

Voorbeelden en afrondingen zijn van Beurswijzer. De aannames staan bij het voorbeeld en de tool.

Een fout of aanvulling doorgeven